Sakal Çıkarıcı Ürün Görseli

Sakal Çıkarıcı

Köselik Tedavisi

koselik

 

Bir çok erkeğin başına gelmekte olan köselik, erkekler açısından oldukça kafaya takılan bir durumdur. Erkekler için  sakallar çok büyük bir öneme sahip olduğundan dolayı köse bir kişi için bu tedavi edilmesi gereken bir durum olarak görülebilmektedir.

 

Köselik insan vücudunda tüy çıkan bölgelerde tüylerin çıkmaması,seyrek çıkması ya da çok cılız çıkması durumudur. Köseliğin başlıca iki nedeni vardır. Birinci nedeni genetik nedenlerdir. İnsan vücudunda genetik kalıntıların son derece büyük bir önemi olduğu göz önüne alındığında köseliğinde genetik olarak kişiye geçtiği bilinmektedir. Köse bir kişinin anne ve babasında ya da 1. dereceden akrabalarında da tüylerde azlık, seyrekli ya da hiç olmaması durumu var ise bu kişilerde de köselik görülmesi oldukça muhtemel bir durumdur. Genetik nedenlerden ötürü köse olan birisine herhangi bir ilaç tedavisi gibi bir yöntem uygulanamamaktadır.

 

Diğer bir köselik nedeni ise hormonlardır. Özellikle testosteron hormonu erkeklerin ergenlik dönemi salgılanmaya başlanan ve seksüel aktiviteleri yöneten hormondur. Sakalların çıkmasını sağlayan da gene testosterondur. Hormonal problemlerden ötürü ortaya çıkan köselik durumu giderilmesi mümkündür ve tedavi edilmelidir.

 

Bu saydığımız nedenlerden sonra köselik problemi tedavi edilemeyen kişiler için ise daha bir çözüm mevcuttur. Bu çözüm sakal ektirme işlemidir. Sakal ektirme işlemi ile hiç sakal olmayan bölgelerde dahi sakal çıkması sağlanabilmekte, seyrek ya da cılız olan sakallar gürleşip sıkılaştırılabilmektedir. Sakal ekimi işlemi ile köseliği tedavi etmek için kişinin ense ve kulak arkasından saç kökleri alınır, alınan kökler özel solüsyonlarda bekletilir, bu sayede işleme hazır hale gelen saç kökleri 0.6-0.7 mm kalınlığındaki özel uçlar ile köselik problemi olan bölgeye yerleştirilir. İşlem lokal anestezi ile gerçekleştiği için hiç bir ağrı ya da acı hissedilmez. İşlemin boyutuna göre 1-6 saat arası sürebilmekte olup, sakal ekimi işlemi yapılacak bölgenin çok geniş olması durumunda birden fazla seans farklı günlerde uygulanır.

 

Sakal ekiminden sonra 10 günde yüz bölgesinde ki kabuklar dökülür. 3 hafta içinde ekilen sakallar dökülmeye başlar ve 3 ay sonunda tekrardan çıkarlar. İşlemin üzerinden 10 ay geçtikten sonra köselik problemi tarih olmuş olur. Sakal ekimi sayesinde köselik problemi olan hastalar hem psikolojik açıdan rahatlatılmış olur, hem de onlar açısından son derece önemli bir problemin giderilmesi sağlanmıştır.

Sakal Çıkarıcı

Köselik ergenlik dönemlerinde belli olan ve kıllar ile alakalı bir sorundur. Köselerin bu sorunu fark etmeleri 13-16 yaş döneminde yani ergenliğe geçiş dönemlerinde yüzlerde ki kıllara göre anlamaları mümkündür. Bu dönemlerde kıl oluşması başlamamış ise köselik ihtimali yüksektir. Yüzde kılların seyrek olması da köselik olarak tanımlanmaktadır. Ama seyrek sakallara sahip iseniz bu köse olduğunuzu göstermez.

 

Köselik Nedir?

Sakal bölgesi kılları kalitesini artıran homonlar ile ya da kılların olmaması durumunda gerekli testler yapılır. Bu hormonun etkili olduğu ve kıl köklerinin olmadığı durumlarda da kişinin vücuduna dışarıdan hormon verilerek sakal çıkması sağlanabilir. Hormon ile birlikte sakallar çıkmaya başlar. Vücut eğer ki erkeklik hormonunu üretmiyor ise ilaç tedavisi bırakıldığı anda sakallar dökülme gösterebilir.

 

 

 

Erkeklerde köselik problemi olduğu için erkeklik hormonu yani testosteron hormonu verilir. İlaç iğne şeklinde olabildiği gibi hap şeklinde de olabilmektedir. Bunun dışında deriye de uygulandığı görülmektedir. Köselik sorununu ortadan kaldırmak için kıl kökü ekilebilir. Genellikle 1000 adet kıl kökü yeterlidir fakat kişi daha sık kıl köklerine sahip olmak ister ise bu sayı artırılabilir. Kıl ekme işlemi uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Günümüz de tıbben ilerleme gösteren ve oldukça popüler olan saç ve sakal ekimi işlemleri ile bu sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat biraz önce de belirtildiği gibi kıl kökünden ziyade hormon bozukluğundan kaynaklanan bir sorun ise kıl kökü ekimi yetersiz ve başarısız olacaktır. Ekilen kıl kökleri çalışmayan hormonlardan dolayı dökülme gösterir.

 

 

 

Köselik Belirtileri

Ergenlik dönemi itibari ile herhangi bir sakal ve bıyık çıkartmamış bireye köse denilmektedir. Köseler de çok az miktarda sakal olabildiği gibi hiç sakal olmayabilir. Sakalları seyrek olan bireyler ise köselik grubuna girmezler. Köse olunup olunmadığını anlamanız ergenlik döneminde belli olur. Bu da 13 yaşından sonra kendisini gösterecektir. Köselik de diğer bölgelerde kıllanma olmayacağı anlamı taşımaz sadece yüz bölgesi ile alakalı bir durumdur.

 

 

 

 

 

 

Köselik İçin Çözüm Yolları

Köselik için en çok tanınan yöntem sarımsak sürülmesi ya da uygulanmasıdır. Sarımsağın kıl köklerini beslediği bilinmektedir. Fakat sarımsak surata uygulandığı zaman daha gür sakal çıkartmaz. Daha çok sakalın oluşumunda etkili olan tüyleri çıkartmayı sağlar. Sarımsak bitkisel yöntemlerden birisi olsa da her kişiye olumlu sonuç vermeyebilir. Bazı kişilerde yan etkiler bile gösterebilir. Bu nedenle olumsuz sonuçlar doğurmuş ise bu yöntemden uzak durmak gerekmektedir. Tıbben de yararlı ve başarılı olduğu kanıtlanmamıştır.

 

Bunun dışında badem yağı da köseliğin giderilmesi için kullanılabilecek başka bir yöntem daha kullanılabilir. Badem hem sakal ve kıl köklerini beslemekte hem de sakal çıkartmakta etkili bir yöntemdir. Genel de sakal ve bıyığı parlatmak için de kullanılır. Ancak sakal çıkartma durumu da sarımsak gibi kişiden kişiye değişir. Eğer ki kıl kökü hiç oluşmamış ise bu sorun oluşabilir. Yüzde çıkan tüylerin tıraş edilmesi de sakal çıkmasına neden olacaktır. Zayıf kıl kökleri jilet ile daha da güçlenme gösterir.

 

Köselik Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Köseliğin kontrol edilmesi için ilk olarak cildiye bölümüne gitmek gerekmektedir. Cildiye uzmanları gerekli tetkikleri ve incelemeleri yaptıktan sonra hastanın testlerinin yapılması ve daha sık bir kontrolden geçmesi için endokrinoloji kliniğine yönlendirilir. Bu klinikte genellikle hormon testleri uygulanır.

 

Köselik Tedavisi

 

Hormon eksikliği ya da vücudun hormonu üretmiyor olduğu durumlarda dışarıdan hormon takviyesi yapılarak sakal çıkması sağlanabilir. Vücut hormon üretimi bulunmadığı durumlarda tedavi bitirildiği anda sakallarda dökülmeye başlayacaktır. Sakallar erkeklik hormonu ile alakalı olduğu için erkeklik hormonu verilir. Bu hormon kişiye hap şeklinde ya da iğne olarak uygulanabilir.

 

Piyasada bulunan bazı saç ve sakal çıkartan serumlar ya da ilaçlar bulunmaktadır. Bunların etkisi hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir. Eğer ki hasta hormon üretemediği için bu sorunu yaşıyor ise zaten kıl kökleri gelişmemiştir ve bu nedenle sakal çıkması zorlanacaktır. Sakalları çıkan ama seyrek olan bireylerde belki işe yaraması mümkündür. Aslına bakılacak olursa köselik sorunu yaşayan hastalar kendi isteklerine göre ilaç kullanmamalıdır. Sorunun nedeni bilinmeden tedavi başarısız olabilir. Öncelikle hastanede gerekli hormon testleri yapılmalı, kıl köklerinin yapısı incelenmeli ve buna göre bir tedavi şekli uygulanmalıdır. Eğer ki hormon sorunu var ise hormon tedavisi uygulanması en doğrusudur.

 

Bunun dışında saç ve sakal ekimi de bir başka alternatif tedavi şeklidir. Çoğunlukla saçı ve sakalı olmayan kişiler için ekim işlemi uygulanır. Sakal için 1000 adet kıl kökü yeterli olmaktadır. Ekim işlemi de uzman ve bu konuda eğitim almış bireyler tarafından yapılması gerekir. Kıl kökü ekimi yapılmasının ardından doktor kontrolünde hormon tedavisi devam edilebilir. Ekim işlemi yapıldığı ilk zamanlarda hasta için zorlu bir dönem olabilir. Tek tek kıl köklerinin deriye iğne yardımı ile ekilmesi ile gerçekleştirildiği için kanama, iltihaplanma gibi sorunlar oluşabilir. Tedavi sürecinde ilaçlar aksatılmamalı ve gerekli kontroller de yapılmalıdır.

Sakal Çıkarıcı

Köselik’ artık kader değil!

Halk arasında “köselik” diye tabir edilen yüzde sakalların çıkmamasına çözüm olarak sakal ekimi yapılabiliyor

 

‘Köselik’ artık kader değil!

 

Konuyla ilgili açıklama yapan medikal estetik hekim Emre Çiçek, son dönemlerde sakal ve favori ekimine talebin giderek, arttığını söyledi.

 

Çiçek, İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, kadınların sakallı erkekleri “sert”, “olgun”, “erkeksi”, “daha çekici” ve “uzun dönemli ilişkiye uygun” bulduğunu aktararak, son dönemdeki sakal ve bıyık ekimine olan eğiliminin bu araştırmayla yakından ilgili olduğunu belirtti.

 

Estetik operasyon yaptıranların başında, iş adamları, yönetici, avukat, doktor ve sanatçıların geldiğini belirten Çiçek, “Günümüzde herkes, mükemmel görünmenin yollarını arıyor. Artık erkekler sadece saçları ile değil, yüzündeki tüm ayrıntılarla daha yakından ilgileniyor. Daha erkeksi, daha genç ve yakışıklı görünmek için gelinen son noktada ise sakal ekimi var” diye konuştu.

 

Çiçek, sakal ekiminin, vücudun herhangi bir yerindeki kıl kökünün alınıp sakalsız bölgeye nakledilmesi işlemi olduğunu anlatarak, sakal ve bıyık nakillerinde ilk tercihin, iki kulak arasında bulunan alandaki saç köklerini alarak nakletmek olduğunu kaydetti.

 

 

Sakalın, saç gibi olmadığını ve kişiden kişiye değişik yoğunlukta bulunduğunu ifade eden Emre Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Belirgin düzeyde seyrek sakalı olan biri bundan rahatsızlık duymayabilir. Bu sebeple genellikle ekimde çok sık sakala ihtiyaç duyulmaz. Bölgesel sakal kaybı varsa bu durumda civardaki sakal sıklığında ekim planlanarak çevreyle uyumlu hale getirilir. Sakal, tümüyle yoksa bu durumda kişinin istediği sıklık ve sınıra bağlı olarak, 1000-2000 kök arasında ekim yapılabilir. Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök arasında ekim yeterli olmaktadır.”

 

Çiçek, sakalın, normalde tekli veya ikili olarak yüzün her bölgesinde farklı açıyla çıktığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Sakal, bıyık ve ’favori’ ekimine ihtiyacı olan durumların başında köselik ya da seyrek sakal geliyor. Bu da ciddi bir kimlik değişimi sağlıyor. Sakalın belirli alanlarda çıkmaması dağınık bir görünüme neden olur, burada da çözüm sakal ekimidir. Sakal bölgesindeki yara ya da derin yanık izlerinde de sakal çıkmadığından, abartılı bir görünüm oluşur, bunu en iyi kamuflaj yolu sakal ekimidir. Sakal dökülmesinde, daire şeklinde bölgesel kayıplar yaşanır. Bu alandan 8-10 ay sakal çıkmaması bir daha çıkmayacağını gösterir. Bunun da tek tedavisi sakal naklidir. Tik şeklinde belli alanlardan sakalların yolunması sonucu sakal çıkmaz, burada da çözüm kişinin tik problemini halletmesiyle beraber sakal ekimidir.”

 

En sık kök alınan alanının ense bölgesi olduğunu dile getiren Çiçek, bunun dışında özellikle yara ve yanık izi üzerine ekim için sakalın kenar bölgeleri, göğüs, sırt ve omuz kıllarının da kullandığını sözlerine ekledi.

Sakal Çıkarıcı

Köseler için sakal hayal değil

Halk arasında ‘köselik’ diye tabir edilen yüzde sakal çıkmaması sorunu yaşayan erkeklerin imdadına ‘sakal ekimi’ yetişiyor.

Medikal Estetik Doktoru Emre Çiçek, son dönemlerde sakal ve favori ekimine talebin giderek, arttığını söyledi. Çiçek, İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, kadınların sakallı erkekleri ”sert”, ”olgun”, ”erkeksi”, ”daha çekici” ve ”uzun dönemli ilişkiye uygun” bulduğunu aktararak, son dönemdeki sakal ve bıyık ekimine olan eğiliminin bu araştırmayla yakından ilgili olduğunu belirtti.

 

Estetik operasyon yaptıranların başında, iş adamları, yönetici, avukat, doktor ve sanatçıların geldiğini belirten Çiçek, ”Günümüzde herkes, mükemmel görünmenin yollarını arıyor. Artık erkekler sadece saçları ile değil, yüzündeki tüm ayrıntılarla daha yakından ilgileniyor. Daha erkeksi, daha genç ve yakışıklı görünmek için gelinen son noktada ise sakal ekimi var” diye konuştu.

 

Çiçek, sakal ekiminin, vücudun herhangi bir yerindeki kıl kökünün alınıp sakalsız bölgeye nakledilmesi işlemi olduğunu anlatarak, sakal ve bıyık nakillerinde ilk tercihin, iki kulak arasında bulunan alandaki saç köklerini alarak nakletmek olduğunu kaydetti.

 

Sakalın, saç gibi olmadığını ve kişiden kişiye değişik yoğunlukta bulunduğunu ifade eden Emre Çiçek, şunları söyledi: ”Belirgin düzeyde seyrek sakalı olan biri bundan rahatsızlık duymayabilir. Bu sebeple genellikle ekimde çok sık sakala ihtiyaç duyulmaz. Bölgesel sakal kaybı varsa bu durumda civardaki sakal sıklığında ekim planlanarak çevreyle uyumlu hale getirilir. Sakal, tümüyle yoksa bu durumda kişinin istediği sıklık ve sınıra bağlı olarak, 1000-2000 kök arasında ekim yapılabilir. Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök arasında ekim yeterli olmaktadır.”

 

SAKAL EKİMİNE NE ZAMAN İHTİYAÇ DUYULUYOR?

Çiçek, sakalın, normalde tekli veya ikili olarak yüzün her bölgesinde farklı açıyla çıktığını ifade ederek, şunları kaydetti: ”Sakal, bıyık ve ‘favori’ ekimine ihtiyacı olan durumların başında köselik ya da seyrek sakal geliyor. Bu da ciddi bir kimlik değişimi sağlıyor. Sakalın belirli alanlarda çıkmaması dağınık bir görünüme neden olur, burada da çözüm sakal ekimidir. Sakal bölgesindeki yara ya da derin yanık izlerinde de sakal çıkmadığından, abartılı bir görünüm oluşur, bunu en iyi kamuflaj yolu sakal ekimidir. Sakal dökülmesinde, daire şeklinde bölgesel kayıplar yaşanır. Bu alandan 8-10 ay sakal çıkmaması bir daha çıkmayacağını gösterir. Bunun da tek tedavisi sakal naklidir. Tik şeklinde belli alanlardan sakalların yolunması sonucu sakal çıkmaz, burada da çözüm kişinin tik problemini halletmesiyle beraber sakal ekimidir.”

 

En sık kök alınan alanının ense bölgesi olduğunu dile getiren Çiçek, bunun dışında özellikle yara ve yanık izi üzerine ekim için sakalın kenar bölgeleri, göğüs, sırt ve omuz kıllarının da kullandığını sözlerine ekledi.

Sakal Çıkarıcı

Köselik Nasıl Tedavi Edilir?

Erkekte sakallların çıkmaması durumuna köselik denir ve genellikle hormonal sorunlar sebebiyle sakal çıkmaz, hayati önemi olmasa da sakalın hiç olmaması erkekte ciddi sosyal sorun yaratabilmektedir. Bu sorunlar genellikle erkeksi görünümün tam olmaması ve gerçek yaşından çok daha genç göstermektir. Olduğundan geç görünmek te bir çok köse için rahatsız edici olabilmektedir.

 

Köseliğin Sebepleri

-Yüz bölgesi kıllarının kalitesini artıran hormonun (testosteron ve DHT) eksikliği veya yokluğu

-Bu hormonun etki edeceği kıl kök olmaması (genetik özellik)

 

Tedaviye başlamadan önce kesinlikle bir endokrinoloji uzmanıyla yaşanılan yerde endokrinolog yoksa cildiye uzmanıyla görüşüp bu tahliller yaptırılıp ona göre ilaç kullanılmalıdır. Eğer hormon eksikse dışarıdan tamamlandığında (tablet, flaster veya enjeksiyon şeklinde) yüzünde hiç kılı olmayan köse birinin 1 yıla kalmadan normal sakalı normal erkekler gibi sakalı olur.

 

Köselik Nasıl Belli Olur?

 

Köselik belirtileri aslında tektir erkeklere özgü yüz bölgesi kıllarının hiç çıkmaması yada ayva tüyü gibi görünmesidir. Çok seyrek te olsa çıkıyorsa köse denemez.

 

Köselik Tedavisi;

Hormon eksikliği zamanında teşhis edilip dışarıdan hormon verilirse sakallar kendiliğinden çıkar.Vücutta hormon üretimi yoksa hormon alımı kesildiğinde sakallar yeniden dökülebilir.Hormon olarak erkeklik hormonu testosteron verilir.Testosteron hap veya iğne şeklinde olabileceği gibi deriye uygulama şeklinde de olmaktadır. Bunların dışında tamamen para tuzağı eeose serum veya bunun benzeri ürünler satılmaktadır ve asla böyle bir etkileri yoktur, kişide para kaybı ve ümitlerinin kırılması dışında etkisi olmaz. Üreticilerin hiçbir tıbbi yada farmakolojik eğitimleri yoktur tamamen yasal boşluklardan yararlanıp kozmetik ruhsatıyla çıkardıkları basit ürünleri reklamlarda “yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal” gibi ne anlama geldiği belli olmayan sloganlarla insanları kandırmaktadırlar.

 

Minoxil Sakal Çıkarır mı? Üreticinin böyle bir iddiası yok çünkü bilimsel veriler bu yöndedir hatta kutusunda ve prospektüsünde de böyle bir etkiden söz edilmemektedir. Yine internetten sıkça görebileceğiniz minoxidil adlı madde vardır, saç çıkarmada etkisi olmakla birlikte sakalda etkisi olmaz, tüylerde hafif kalite artışı sağlasa da bırakıldıktan kısa süre sonra eskisi gibi olur.

 

Köselik Sakal Ekimi;

Genel olarak hiç sakalı olmayan birine 1000 kök ekildiğinde köse görünümü gider ancak daha sık istenirse sayıyı daha yüksek tutmalıdır. Ekim bu konuda tecrübeli bir uzman tarafından yapılırsa sıkta olsa seyrekte olsa daha önce görmeyen berberin tıraş ederken ekim olduğunu algılayamayacağı kadar doğala yakın olur. Yardımcı personellere yaptırılmaması gerektiği kadar önemli bir konu olduğu için ekimi doktor kendisi yapmalıdır. Ekim süresi sayıya bağlı olarak değişir bir günde 1000-1500 kök ekilebilir.

Ekli resimde gördüğünüz vaka daha çok bıyık ekimini öne çıkarmak istediği için o alana daha sık ekilmiştir,genel olarak seyrek görülse de istek halinde 3-4 kat daha sık yapılabilmektedir.

Ekimle ilgili ayrıntılı bilgi için sakal ekimi i sitesine bakabilirsiniz.

Jilet Vurmak Sakal Çıkarır mı? Toplumda jilet vurmanın kılı kalınlaştıracağını veya kıl çıkaracağını ifade eden tamamen yanlış bir inanış vardır. Benzer şekilde saç kazıtılınca dökülme dururmuş gibi bir inanış ta vardır. Ancak kesinlikle jilet veya ustura vurmak sakalları çıkarmaz çünkü sakalın kalitesini belirleyen hormonlardır.

 

Sarımsak Sürmek Sakalı Çıkarır mı? Aslında sarımsak ta jiletten farksızdır, kesinlikle çıkarmaz. Sarımsağın tek etkili olduğu durum saçkırandır, vücudun neresinde olursa olsun sarımsak kullananlarda % 30-35 ihtimalle dökülenlerin hepsi çıkar ancak % 65-70 kadarında squarik asit veya kortizon gibi daha etkili ilaçlar kullanmak gerekir. sarımsak bölgeyi tahriş ederek daha fazla kanlanmasını sağlar ve bu yolla etkili olur. Kök yada hormon yoksa kan doılaşımının artması bir şeyi değiştirmez.

 

Bıyık Çıkmaması; Aslında sayfanın burasına kadar yazdıklarımın hepsi bıyık için de geçerlidir çünkü aynı şekilde bıyık ta erkeklik hormonu testosterona bağlı olarak kalitesini artırır. Benzer sorunlar varsa bıyık çıkmaz, yine benzer ilaçlarla tedavi edilir, ilaçlara cevap alınamazsa bıyık ekimi yapılır. Bıyık ekimi dar alan olması sebebiyle daha az sayılarda yapılır.

 

Sakal Çıkarıcı GÜNCEL BLOG YAZILARI